Talaşlı imalat süreçlerinin yan ürünü olarak ortaya çıkan metal talaşı, kesme sıvısı buharı ve kirlenmiş kesme sıvısı, bu süreçleri bünyesinde barındıran her işletme için baş edilmesi gereken birer problemdir. Karenpro Mühendislik, gerek ECOCUT-TECH markası altında ürettiği, gerekse İtalyan LOSMA firmasından temin ettiği makine ve ekipmanla, işletmelerin bu problemlerin üstesinden gelmesine destek vermektedir.

ECOCUT-TECH markası altında üretilen ürünler;


İtalyan LOSMA firmasından temin edilen ürünler;


Metal talaşı üzerindeki kesme sıvılarının ayrıştırılması, sıvının gerek yeniden kullanılmasını, gerekse talaşın temizlenerek mevzuatın izin verdiği ölçüler dahilinde tehlikesiz atık sınıfına girmesini temin etmektedir. Böylelikle hem önemli bir ekonomik değerin kaybolmasının, hem de çevre açısından olumsuz etkilerin oluşmasının önüne geçilmiş olur. Düzenli aralıklarla satın alınan kesme yağlarını %80 oranında geri kazanmak, dolayısıyla kesme yağı faturalarında %80 tasarruf sağlar.

Diğer bir ekonomik kayıp ve kirlilik kaynağı ise, kesme esnasında ortaya çıkan buhardır. Filtrelenmediği taktirde iş sağlığı (solunum yoluyla) ve iş güvenliği (zeminde oluşan kaygan yüzey) açısından sakınca yaratan buhar, Losma filtreleri kullanılarak %99.95 oranında tutulup, tezgaha geri kazandırılabilir.

Kesme sıvısının filtrelenerek temizlenmesi ise yanlızca sıvının ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda sıvının tezgah içerisinde kat ettiği güzergahın ömrünü uzatır ve iş parçasının işlenme hassasiyetine etki eder. Ayrıca sıvı içerisinde tezgahın tanklarına taşınan katı partiküllerin tankları doldurması önlenir, böylelikle tezgahın uzun süre durdurulmasına ile sonuçlanan bakımlar ortadan kalkmış olur.

ECOCUT-TECH WEB SİTESİNE ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ